V článku si zodpovíme nejdůležitější otázky týkající se těžby Bitcoinů nebo-li Bitcoin miningu.

Bitcoinová síť je decentralizovaná, funguje na jednoduchém principu P2P (komunikace klient-klient). Je odlišná od schématu, který známe například z bankovních institucí – jeden nebo více centrálních serverů, které mohou být odpojeny. Obsahem bitcoinové sítě je Blockchain (často se používá synonymum „účetní kniha“) – decentralizovaná databáze, kde jsou uchovány všechny záznamy. Je imunní vůči zásahům zvenčí i zevnitř, v síti není žádný centrální počítač, takže se nestane, že by síť a Blockchain někdo vyřadil z provozu.

Pokud máte v plánu těžit Bitcoiny, bude nutné porozumět těmto pojmům, abyste chápali jak funguje těžba Bitcoinu a dalších kryptoměn.

  • Těžař (miner) – provozovatel zařízení, na kterém se těží Bitcoiny
  • Těžební zařízení – stroj, na kterém probíhá těžba a je připojen k internetu
  • Těžební pool – sdružení těžařů, které spojilo výpočetní kapacity svých zařízení do jednoho, aby těžba byla snazší
  • Koncový uživatel – účastník sítě, který v rámci sítě posílá a přijímá bitcoinové platby

Proč je těžba pro celou síť tak důležitá?

  • Těžba je nezbytný proces v síti a nelze jej žádným způsobem nahradit
  • Je to jediný způsob, jak se vydávají do sítě nové Bitcoiny

V praxi je tedy těžení proces, ve kterém specializovaný software hledá řešení matematického problému (šifrování kryptografického klíče, proto název kryptoměna) a zároveň při výpočtu zprostředkovává platby v bitcoinové síti.

Princip potvrzování transakcí

Každý účastník sítě může vlastnit neomezený počet bitcoinových adres. Pro odesílání transakcí je nutné mít nainstalovaného klienta, který dokáže spravovat vaši peněženku, tzv. wallet. V momentě připojení klienta do sítě dojde k synchronizaci Blockchainu. Jak jsme si již řekli, jedná se v principu o účetní knihu.

Při zasílání platby na jinou adresu se z vaší peněženky odečte požadovaná částka a odešle se jako nepotvrzená s podepsaným soukromým klíčem do sítě. Všechny nepotvrzené transakce se zašifrovaně shlukují do bloku transakcí, který se snaží těžaři vytěžit. Při úspěšném vytěžení bloku dojde k připojení řetězců a potvrzení transakce. V tomto momentě už příjemce uvidí své Bitcoiny ve své peněžence.

Těžba bloků je však postupem let čím dál více náročná na výpočetní výkon. Aktuálně se odměna pohybuje na úrovni 12,5 BTC za potvrzený blok. Těžaři navíc připadne i poplatek z prováděné transakce, ten se strhává z peněženky odesílatele a slouží jako garance, aby se transakce dostala do vytěženého bloku. Pokud by odesílatel poplatek sítě odmítl zaplatit, platba se neprovede díky přehlcené síti.

Jak těžit Bitcoin sám?

Nyní jsme si jednoduše vysvětlili, proč je těžba tak důležitá a nenahraditelná. Pokud jste již rozhodnuti stát se těžařem, tím nejdůležitějším uzlem celé sítě, máte několik možností.

Těžba Bitcoinů v roce 2018

Procesory a grafické karty

Na internetu narazíte na spousty článků, které vás budou informovat o tom, že Bitcoin může vlastně „těžit“ každý. Není to ale pravda. Doby, kdy tuto měnu mohl těžit každý na stolním počítači v obýváku, jsou již nenávratně pryč. Původní návrh Bitcoinu sice počítal s tím, že schvalování transakcí bude moci provádět každý na domácím počítači, ale později se přišlo na to, že grafické karty svou hardwarovou architekturou dokáží zpracovávat hashe několikanásobně rychleji než procesory. Ani trend GPU však nevydržel dlouho. Po začleňování fenoménu Bitcoin do společnosti a zvyšující se popularitě nastal zlom – příchod ASIC minerů.

ASIC miner

ASIC miner od Bitmainu
ASIC miner od Bitmainu

Atraktivita Bitcoinu nenechala velké výrobce dlouho čekat. S příchodem roku 2013 přišly na trh první přístroje, které měly jediný účel – výpočet SHA-256 při maximálním výkonu a co nejnižší spotřebě. Spotřeba elektrické energie je vždy u těžení největší výdaj. ASIC soustavy jsou natolik výkonné, že co grafické karty těžily celý den, pro ASIC to bylo otázkou pár minut. S nárůstem počtu těchto těžebních procesorů v síti se stala těžba doma naprosto neefektivní. Náklady na hardware a elektřinu převyšují hodnotu vytěžených mincí.

Kde koupit ASIC miner?
Aktuální zájem o tyto minery je obrovský. Poptávka silně převyšuje nabídku, proto se jich nedostává ani do běžných e-shopů. Výrobci jsou většinou asijské společnosti, které provozují svoje vlastní těžební pooly. Nejznámějším výrobcem je BitMain, který zároveň provozuje největší Bitcoinovou farmu na světě – přes 30 000 minerů. Nejdražší a nejvýkonnější miner „S9“ se prodává v přepočtu za osmdesát tisíc korun, i tak se ale připravte na delší dodací lhůtu.

Aktualizace červen 2018, společnost GMO představila nový Bitcoin Miner na výrobní technologii 7nm, takže se stává králem na trhu ASIC minerů!

Na trhu naleznete i další výrobce, za zmínku stojí například americká společnost BitFury. Jejich těžební hardware ale nekoupíte, využívá ho jen pro své farmy.

Realita není tak růžová, jak se mohlo zdát. ASIC těžební stroje jsou už pro běžného smrtelníka cenově nedostupná, proto přichází na scénu dostupnější cloud mining. Nejjednodušším způsobem stále zůstává nákup Bitcoinů na burze, zvláště pro netechnické uživatele. Využít můžete například ověřenou platformu IQ Option zde:

Broker IQ Option➡️ Vstoupit do ověřené platformyUpozornění na obchodní rizika: váš kapitál může být ohrožen

Cloud mining – hit roku 2018

Princip cloud miningu spočívá v tom, že o těžbu a správu těžebního stroje se stará někdo jiný, zatímco vy si pronajmete výpočetní výkon za předem známou cenu. Výpočetní výkon se udává v GH/s a doba pronájmu je nejčastěji jeden rok. Pořizovací náklady jsou ve srovnání s ASIC zlomkové, tím odpadá největší nevýhoda. Má to však jeden háček.

Dost společností poskytujících cloud mining jsou podvody založené na principu letadla (Ponziho schéma). Falešní provozovatelé nevlastní žádný těžební výkon a čísla, které vidíte na webu, se neopírají o skutečnost. Životnost takových firem je pár měsíců – vylákají ze zákazníků uspokojivé množství peněz, prvních pár šťastlivců dostane své odměny a po půl roce zmizí s vypnutým webem.

Za zmínku stojí pouze dvě společnosti, které mají dostatečnou historii a investice do nich je minimálním rizikem. Zákazníci si mohou být jisti, že svou vytěženou měnu skutečně obdrží.

Hashflare: Divize společnosti HashCoins, která funguje od roku 2013. Má nejnižší servisní poplatky, jejich farmy jsou umístěny v Estonsku kvůli levné elektřině. Těžba probíhá v datacentru, které má ISO certifikace. Lze těžit i další kryptoměny.

Genesis mining: Platforma založena v roce 2013 s uživatelskou základnou téměř 1 milion uživatelů. Portál umožňuje těžit Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Monero, Zcash a Dash. Firma sídlí na Islandu, opět kvůli levné elektřině, jako v případě Hashflare.

Vyplatí se těžit Bitcoin?

Klíčovým ukazatelem výhodnosti těžby je obtížnost, která neustále roste. Obecně jej lze považovat za spekulaci, stejně jako samotné obchodování s kryptoměnou. Mnoho lidí si myslí, že se zvyšující cenou Bitcoinu roste i profitabilita cloud miningu, opak je ale pravdou. Každé zvýšení ceny přiláká další hladové těžaře a opět dojde ke zvýšení obtížnosti – profit se tedy snižuje. Těžba má smysl, pokud dojde k poklesu obtížnosti a při pohledu na graf níže uvidíte, že jde o ojedinělý jev.

Graf náročnosti těžby Bitcoinu 2018
Graf náročnosti těžby Bitcoinu 2018

Pokud se ptáte, za jak dlouho lze vytěžit 1 Bitcoin, tak to nelze s určitostí říci. Už den po vydání článku nemusí být tato informace aktuální.

Musíme však na závěr konstatovat jednu věc. Pokud cena Bitcoinu bude za 2 roky 10× vyšší, než je dnes, pak ani na těžbě neproděláte – jen zisk bude menší, než při pouhém nákupu a držení. Buďte opatrní, ať už zvolíte jakoukoliv cestu. My zvolíme cestu obchodování:

Broker IQ Option➡️ Vstoupit do ověřené platformyUpozornění na obchodní rizika: váš kapitál může být ohrožen

Obecné varování o riziku: Nabízené instrumenty nesou vysokou míru rizika a mohou skončit ztrátou vašich investovaných prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, o které si nemůžete dovolit přijít.

Přidej komentář

Upozornění na rizika spojené s obchodováním binárních opcí nebo CFD.
Finanční produkty nabízené společnostmi uvedenými výše nesou vysokou míru rizika a mohou způsobit ztrátu všech vašich prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.
Používáním webu souhlasíte s podmínkami použití.