Na začátku byl Bitcoin…

Tato kryptoměna se poprvé objevila v roce 2009. Nepřekvapivě o ní věděla pouze hrstka nadšenců, což se odráželo i na její hodnotě – sotva pár centů. Jeden z nich, Kristoffer Koch, si za 27 dolarů koupil celých 5000 Bitcoinů. Naštěstí si je nechal a tato investice mu po čtyřech letech přinesla zhruba jeden milion dolarů.

Nejde jen o způsob, jak rychle zbohatnou do závratných výšin. Bitcoin by mohl sloužit, podobně jako zlato, k uložení peněz, neboť není možné vytvořit nové Bitcoiny a poslat je do oběhu tak, jak to funguje s papírovými penězi. Možná se to zdá zvláštní, přirovnávat virtuální měnu ke zlatu, ale je to tak. Bitcoin se sice, jako zlato, také těží, je ho ale omezené množství, určitý počet „mincí“, který nelze změnit.

Bitcoin funguje na principu těžení – nenechte se ale zmást tímto pojmenováním, jde spíše o spravování transakcí v rámci Bitcoinové sítě. Těžaři zpřístupňují výkon svých počítačů pro potřeby sítě – tedy hlavně pro zpracování transakcí mezi lidmi a za to dostávají odměnu. Celá síť je decentralizovaná – podílí se na ní různý počet počítačů, což jí činí velice bezpečnou, stabilní a odolnou vůči útokům.
Princip omezení počtu mincí funguje tak, že přibližně každé čtyři roky se počet vytvořených Bitcoinů v jednotlivých blocích sníží na polovinu. Na začátku to bylo 50 Bitcoinů za jeden blok. Poté 25 a nyní je to 12,5 Bitcoinu za jeden blok. Jednoduchým výpočtem lze zjistit, že mincí v oběhu nikdy nebude více, než 21 milionů.

První transakci, uskutečněnou za skutečný produkt, provedl Laszlo Hanyecz, když si koupil 2 pizzy za 10 000 Bitcoinů. Tyto pizzy ho při dnešních cenách přišly na neuvěřitelných 70 milionů dolarů, v přepočtu tedy 1,6 miliardy korun! Fanoušci Bitcoinu této události vzdávají hold takzvaným „Bitcoin Pizza Day“ (Bitcoinový pizza den) – jednak kvůli tomu, že šlo o historicky první výměnu za reálný předmět, ale, jak asi tušíte, hlavně pro zjevnou smůlu, kterou Laszlo měl.
Mnohem větší štěstí ale měl Peter Saddington. Ten investoval do Bitcoinu v roce 2011. Zakoupil několik desítek Bitcoinů, které si ponechal. O 6 let později si za část z nich, konkrétně 46, koupil zánovní luxusní vůz – Lamborghini Huracán! Při přepočtu na dnešní kurz ho tohle auto vyšlo na asi 2 tisíce korun!

Lamborghini za Bitcoiny

Jak se do kryptoměn dostanete i Vy?

Těžit Bitcoin nebo jiné kryptoměny na svém osobním počítači, či dokonce notebooku, již dnes prakticky není možné. Jednak je to extrémně nevýhodné, a jednak nemáte šanci proti obrovských těžebním „farmám“, kterých jsou po celém světě mraky. Na těžení existují zvláštní stroje, které jsou postavené jen a pouze na těžení Bitcoinu. Jsou ale drahé a je nezbytné vzít v potaz náklady na elektřinu, chlazení a prostory. Nejvhodnějším způsobem pro vás, jak vydělávat na kryptoměnách  je obchodování přes některou z krypto burz.

Pokud se rozhodnete pro investici do Bitcoinu je nesmírně důležitá jedna věc – vydržet. Bitcoin zažil, zažívá, a ještě zažije nejrůznější propady a strmé růsty. Proto se nesmíte zaleknout, pokud hodnota Vašich kryptoměn klesne, a hned je prodat. Nejvíce na tom vydělá ten, kdo si je nechá dlouhodobě, klidně v řádech let. Samozřejmě, záleží na strategii každého, jak se svou investicí naloží a zda bere Bitcoin jako formu uložení peněz a jejich zhodnocení do budoucna, či s ním chce obchodovat denně.

Podobně, jako s normální penězi, je zde určité riziko krádeže. Je potřeba si svou virtuální peněženku dostatečně zabezpečit – tedy mít své Bitcoiny bezpečně uložené „někde mimo“. Existuje ale nástroj, který pomáhá jak se zabezpečením, tak s obchodováním samotným. Jde o obchodování přes CFD na ověřené platformě.

CFD je finanční derivát, se kterým na kryptoměnách vyděláváte, aniž byste je přímo kupovali. Nejde ale jenom o Bitcoin, podporováno je více kryptoměn z těch nejoblíbenějších.

Toto obchodování umožňuje například ověřený broker IQ Option, který nabízí i bezplatný testovací účet, takže si můžete obchodování vyzkoušet nezávazně, bezpečně a zdarma.

Broker IQ Option➡️ Vstoupit do ověřené platformyUpozornění na obchodní rizika: váš kapitál může být ohrožen

Dlouhodobé uvažování vítězí

Bitcoin jako hlavní kryptoměna zažila obrovské množství propadů a růstů. Za celou historii jejího fungování se objevilo několik bublin, menších či větších, kdy hodnota raketově stoupla a téměř stejně rychle také spadla. Možná Vám přijde, že když se cena Bitcoinu v jeho počátcích zdvojnásobila, tak je to poměrně málo – vždyť 10 centů je sice více, než 5 centů, ale ne o moc. Musíte vzít ale v potaz, že hodnota Bitcoinu se znásobila mnohokrát, zvláště mezi roky 2011 a 2013.

Pravděpodobně jste zaznamenali, že v posledních letech se o Bitcoinu mluví velice často hlavně ve spojení s vysokou hodnotou. Není ale pravdou, že by se jednalo o nejstrmější růst za historii této kryptoměny. Po uvedení na burzu, což bylo v roce 2011, vzrostla cena 350× (z deseti centů na 35 dolarů). Poté cena spadla na pouhé dva dolary.

I po tomto pádu ale Bitcoin vykázal svůj růst – z deseti centů na 2 dolary. V roce 2013 vzrostla cena z 11 dolarů na 1100. Z této částky se během následujícího roku stalo asi 200 dolarů. Opět ale můžeme pozorovat značný nárůst hodnoty.

Budoucnost Bitcoinu

Růst ceny Bitcoinu Vám může připadat divoký. Když se ale na tento vzestup hodnoty podíváte s dostatečným odstupem, zjistíte, že je velice plynulý a stabilní. Od roku 2014 experti nemluví ani tak o lineárním růstu hodnoty, ale o parabolickém růstu – tedy značně výraznějším. Tito odborníci jsou taktéž přesvědčeni, že si Bitcoin tento růst udrží ještě dlouho do budoucna.

Podle Johna McAfee či Jeremy Liewa má dokonce hodnota jedné mince překročit půl milionu dolarů, tedy téměř 11 milionů korun!

To Vám možná přijde šílené – vězte, že daleko šílenější před několika lety bylo, že Bitcoin překoná hranici 100 nebo snad 1000 dolarů. A sami vidíte, že tato virtuální měna dokázala ze spousty lidí udělat přes noc milionáře.

Investujte ještě dnes…

Broker IQ Option➡️ Vstoupit do ověřené platformyUpozornění na obchodní rizika: váš kapitál může být ohrožen

Obecné varování o riziku: Nabízené instrumenty nesou vysokou míru rizika a mohou skončit ztrátou vašich investovaných prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, o které si nemůžete dovolit přijít.

Přidej komentář

Upozornění na rizika spojené s obchodováním binárních opcí nebo CFD.
Finanční produkty nabízené společnostmi uvedenými výše nesou vysokou míru rizika a mohou způsobit ztrátu všech vašich prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.
Používáním webu souhlasíte s podmínkami použití.