I když je momentálně hodnota Bitcoinu zhruba o polovinu nižší, než byla před Vánoci, odborníci z Fundstratu tvrdí, že další raketový vzrůst tržní ceny je na spadnutí. Podle jejich předpokladů cena za jeden Bitcoin bude nejméně 20 000 dolarů, přičemž nejvyšší částka, za kterou by se mohla obchodovat je 64 000 dolarů. Nasvědčuje tomu rostoucí hash power, tedy výpočetní výkon celé sítě. Růst hash power je způsoben narůstajícím počtem těžařů s jejich těžebními stroji (výkonnější a efektivnější). Bitcoin je navržen tak, že při vzrůstajícím zájmu těžařů se automaticky zvyšuje obtížnost těžby. Výkon sítě a náročnost těžby má podle všeho růst, a to do takové míry, že těžaři postupně přestanou prodávat vytěžené Bitcoiny místo toho, aby je prodávali pod cenou. Právě to by mělo nastartovat růst ceny za jednu minci.

Předpověď analytické firmy Fundstrat stojí na předpokládané náročnosti těžby. Stanovili si cenu Bitcoinu a náklady na jeho těžbu. Pokud hodnota Bitcoinu klesne pod výši nákladů na jeho těžbu, dojde ke stagnaci prodejů. Postupně se bude navyšovat množství těžařů, kteří si ale Bitcoiny nechají pro sebe. To podnítí investory ke placení vyšších částek, aby Bitcoiny od jejich majitelů získali. Těžaři začnou prodávat, když se hodnota Bitcoinu dostane nad určitou hranici, která jim zaručí nejen pokrytí nákladů, ale i nějaký zisk.

Tento přístup ale v krypto komunitě narazil na vlnu nesouhlasu. Objevují se tvrzení, že rostoucí náročnost tržby není skálopevným ukazatelem budoucí ceny.

Je otázkou, zda Bitcoin v této odhadované hladině, tedy rozptylu 20 000 až 64 000 dolarů dosáhne na tzv. break even point neboli bod zvratu. Může se totiž stát, že se zvýší náročnost těžby tak, že již jednoduše nebude výnosná (viz. graf). V ten moment služba, kterou těžaři Bitcoinu provádí, tedy ověřování a potvrzování plateb, přestane fungovat a nebude dále možnost s Bitcoinem obchodovat (nebo s velkými obtížemi). Bude tedy nutné zvýšit poplatky za tyto transakce tak, aby se těžařům vyplatilo tuto službu dále poskytovat. To ale může obchodníky odradit až do takové míry, že se přesunou na jinou měnu a Bitcoin se propadne.

Vzrůstající náročnost těžby za poslední 2 roky
Vzrůstající náročnost těžby za poslední 2 roky

Svou roli v tom zcela jistě sehraje i technologický pokrok. Těžaři budou stále dostávat lepší stroje, které umožní těžit s nižšími náklady, což zvýší atraktivitu měny. Pro malé těžaře ale bude i nadále nutné se shlukovat do tzv. poolů, aby mohli konkurovat obrovským Bitcoinovým farmám.


Obecné varování o riziku: Nabízené instrumenty nesou vysokou míru rizika a mohou skončit ztrátou vašich investovaných prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, o které si nemůžete dovolit přijít.

Přidej komentář

Upozornění na rizika spojené s obchodováním binárních opcí nebo CFD.
Finanční produkty nabízené společnostmi uvedenými výše nesou vysokou míru rizika a mohou způsobit ztrátu všech vašich prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.
Používáním webu souhlasíte s podmínkami použití.