Už je to více než devět let, co tu s námi Bitcoin je. Za tu dobu se vyrojilo značné množství mýtů, z nichž je většina naprostá hloupost. Zdrojem těchto falešných informací bývají nejčastěji kritici Bitcoinu či kryptoměn obecně. Pojďme si uvést na pravou míru deset nejznámějších.

Buď mám celý Bitcoin, nebo nic

Nejčastější omyl číslo jedna. I když se to v běžné řeči moc neříká, většina majitelů kryptoměn opravdu nevlastní například celé 2 Bitcoiny. Reálně vlastní různě velké sumy, které se mohou dělit (v případě Bitcoinu) až na osm desetinných míst. Nejmenší množství Bitcoinu, které lze vlastnit, je 0. 00000001 BTC. Takovému množství se říká 1 Satoshi, podle tvůrce Bitcoinu. Laicky řečeno jsou to takové bitcoinové halíře.

Bitcoin umírá nebo už je mrtvý

Laická veřejnost sice o Bitcoinu dobře ví, nicméně většina zpráv, kterých si všimne, je buď o raketovém vzrůstu nebo naopak strmém pádu. A spíše se média věnují právě těm pádům. Proto může někomu připadat, že Bitcoin umírá nebo už mu dokonce zazvonil umíráček. Opak je ale pravdou – Bitcoin neustále roste a i když někdy jeho cena spadne, zastaví se i tak na vyšší hodnotě, než měl třeba měsíc zpátky. O tom, proč Bitcoin neumírá jsme se věnovali v samostatném článku.

➡️ Navštívit web HodlyNákup kryptoměn nikdy nebyl snažší!

Bitcoin je zcela anonymní způsob placení

I když je anonymní z velké části, ne zcela. Pro běžného smrtelníka je velice obtížné, či až nemožné, někoho vystopovat, existují firmy, které to dokáží. Pokud Vám jde o opravdu anonymní měnu, pak spíše doporučíme Monero nebo Zcash, v budoucnu i Ethereum. Bitcoin jako takový ale sleduje transakce od svého vzniku až do současnosti – a to lze pak v některých případech použít pro zjištění identity vlastníků. Například zaplatíte v Alze Bitcoiny a fakturační údajou budou na vaše jméno, tím byla vaše identita odhalena. Všechny transakce jsou zaznamenány v blockchainu, pokud nevíte co to je, doporučujeme náš článek o těžení Bitcoinu, kde je vše vysvětleno.

Bitcoin je měna kriminálníků

Toto byla jedna z obav médií, které veřejnosti líčily, jak budou Bitcoin používat nájemní zabijáci a podobní zločinci. Jak jsme si ale popsali výše, tak Bitcoin zcela anonymní není, proto pro takové využití není ideální. Nehledě na to, že pro spoustu zločinců je stále lepší používat fyzické bankovky. I když se najdou vlastníci, kteří Bitcoin používají ke své nelegální činnosti, jde spíše o výjimky a policie nemá velký problém s jejich identifikací.

Pomyslný „šéf Bitcoinu“ sedí ve vězení

První důležitou informací je to, že Bitcoin nemá žádného šéfa – nikdo ho neřídí. A to ani pokud bychom měli na mysli jeho tvůrce, Satoshi Nakamota, reálná identita je však stále neznámá, pravděpodobně se jedná o přezdívku. Ten však ve vězení také není. Kdo si ale odpykává trest, je CEO známé kryptoburzy Mt. GOX, Mark Karpeles. Ta byla v roce 2014 vykradena a burza zcela ztratila likviditu. Nemohla svým obchodníkům vyplatit peníze ani vrátit ztracené kryptoměny.

Těžení = získávání Bitcoinů zadarmo

Většina laiků si představuje těžbu Bitcoinů tak, že se zapne počítač, na kterém se zapne těžební software, počítač počítá a kryptoměny se hrnou. Ve skutečnosti jde o velice komplexní činnost, která je náročná jak na údržbu, chlazení, investice a provoz, tak i zabezpečení a ostatní aspekty. Největšími náklady jsou minery (specializované počítače na těžbu), elektřina, prostory a spravující personál.

Těžba Bitcoinů

Bitcoin sám o sobě nemá žádnou reálnou hodnotu

Tento mýtus vznikl ve spojení s tím předchozím. Pokud mohu dostat Bitcoin zdarma, kde se bere jeho hodnota? Jak jsme si vysvětlili, Bitcoin se nedá vytěžit zadarmo. Druhou důležitou částí jsou peníze, které do Bitcoinu nasypali velcí hráči a těžaři. Tyto peníze Bitcoin vlastně kryjí a zajišťují, že hodnota BTC nespadne pod tu hranici, kde by už nebylo výhodné jí těžit. V zásadě jde o stejnou situaci, která panuje ve skutečném světě s normálními měnami nebo i zlatem.

TIP: Věděli jste, že žádná měna na světě není plně krytá zlatem? České národní bance chybí okolo tři tisíce tun zlata a ostatní země světa na tom nejsou o moc lépe.

Bitcoin je klasický případ Ponzi schéma

Možná se zdá, že ti, kdo investují do Bitcoinu, profitují na těch, kteří do něj vstoupí později tzv. podvodné Ponzi schéma. To ale není pravda. Odporuje tomu hlavní princip kryptoměn – nejde o centrálně řízenou entitu. Nikdo Bitcoin neřídí. Ti, co investují včas, na Bitcoinu vydělávají více, nicméně tyto výdělky nejsou na úkor ostatních.

Bitcoin je klasický případ Ponzi schéma

Kvantové počítače slibují exponenciální nárůst výkonu, který by se mohl použít i pro těžbu Bitcoinu. Nemluvíme o klasických slibech výrobců, když nová generace počítače je o 10 % rychlejší než ta stará. Mluvíme tu o stonásobcích či tisícinásobcích aktuálního těžebního výkonu. Přesto můžeme být v klidu – kvantové počítače jsou v naprostých začátcích a jejich výkon nedosahuje zdaleka takových hodnot. V době, kdy se stanou kvantové počítače hrozbou už bude Bitcoin technologicky připravený.

Po vytěžení posledního Bitcoinu se celá síť rozpadne

I když je téměř nemožné, aby se vytěžily naprosto všechny mince (protože se odměny za nové bloky snižují), stále je potřeba provádět transakce. A ty právě zařizují těžaři, kterým půjde zisk právě z těchto transakcí. Algoritmus navíc při větším objemu transakcí a menším objemu těžařů tyto poplatky zvýší, aby tak zvýšila poptávku po těžařích – kde budou peníze, budou lidé…

➡️ Navštívit web HodlyNákup kryptoměn nikdy nebyl snažší!

Obecné varování o riziku: Nabízené instrumenty nesou vysokou míru rizika a mohou skončit ztrátou vašich investovaných prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, o které si nemůžete dovolit přijít.

Přidej komentář

Upozornění na rizika spojené s obchodováním binárních opcí nebo CFD.
Finanční produkty nabízené společnostmi uvedenými výše nesou vysokou míru rizika a mohou způsobit ztrátu všech vašich prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.
Používáním webu souhlasíte s podmínkami použití.